Będziesz biedny czy bogaty?

bogaty

“Jesteś biedny i nieszczęśliwy nie dlatego, że Bóg tak chciał, ale dlatego, że twój ojciec wpoił ci, że tak musi być”. Są to słowa Henry`ego Forda, jednego z największych przedsiębiorców wszech czasów. Strach obecnie zadawać pytanie, czy miał rację. Poprawność polityczna wymaga od nas milczenia w niektórych sprawach. Są jednak tacy, którzy przełamują tabu.

Nad przytoczoną powyżej myślą Forda zastanawiałem się intensywnie , ponieważ wpadła mi w ręce niesamowita książka “Bogaty ojciec i biedny ojciec” napisana przez Roberta Kiyosaki. Pozycja ta od wielu lat utrzymuje się na szczytach listy bestsellerów. Co jest w niej takiego wyjątkowego? W skrócie przedstawię jej najważniejsze punkty uzupełnione o moje własne przemyślenia.

Jesteś biedny i niesczęśliwy NIE dlatego, że:
– świat zaprzysiągł się przeciwko Tobie
– inni mają lepiej a Ty jesteś z góry skazany na porażkę
– mamy kryzys
– wybrałeś niewłaściwy kierunek studiów
– wszyscy, którzy odnieśli sukces osiągnęli go dzięki znajomościom
– wszyscy bogaci kradli i oszukiwali

bogaty
wiele zależy od Twojego umysłu

Jesteś biedny i nieszczęśliwy ponieważ:
– szkoła i społeczeństwo przygotowuje Cię do bycia pracownikiem pracującym na cele kogoś innego, zamiast niezależnym przedsiębiorcą dbającym o własny interes
– wpojono Ci, że musisz iść do pracy na etat i pracować do emerytury
– własna firma jawi Ci się jako nieustające pasmo stresu, a praca na etat jako bezpieczna przystań
– przyjąłeś,że kredyty nie są niczym złym
– wierzysz, że kupowanie mieszkania jest koniecznością (biorąc kredyt na 300 000zł będziesz musiał spłacić 700 000, ale mimo to się na niego zdecydujesz)
– nie nauczono Cię podstawowych umiejętności finansowych
– odkłądasz pieniądze do skarpety albo na lokatę
– oszczędzanie i pożyczki to dla Ciebie jedyny sposób na zdobycie dóbr materialnych

Zapewne powyższe tezy wielu osobom nie przypadną do gustu. We mnie też budzą pewien opór i godzą w moje poczucie własnej wartości. Jednak zdaję sobie sprawę, że są prawdziwe. Jedynie zaakceptowanie faktów i podjęcie wyzwania może doprowadzić nas do sukcesu.

Co doradza autor “Bogatego i biednego ojca” wszystkim chętnym do walki o swoją niezależność finansową? O tym  w kolejnej części tego artykułu.

Jeżeli jesteś zainteresowany rozkręceniem biznesu w sieci sprawdź prowadzone przeze mnie seminaria online „Jak stworzyć i rozwinąć firmę w Internecie” .

Autor: Michał Szymański

foto: learnvest.com, frontpagemag.com

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

3 thoughts on “Będziesz biedny czy bogaty?”

 1. Po pierwsze nóż mi się w kieszeni otwiera, jak widzę teorie z gatunku “tylko ty jesteś kowalem swojego losu”, które zupełnie negują wpływ czynników zewnętrznych na funkcjonowanie człowieka. Po drugie dla mnie (i mam nadzieję, że nie jestem jedyna) bieda i szczęście to pojęcia z dwóch różnych kosmosów.

  1. Bez względu na to jaka jest rzeczywistość (która obiektywnie i tak przecież nie istnieje) dla jednostki zawsze lepiej jest przyjąć, że to ona jest kowalem własnego losu. Codziennie ktoś wybija się na szczyt pomimo “trudności nie do pokonania”.

   Pracowałem przez kilka lat w zakładach poprawczych, domach dziecka i domach pomocy społecznej. Studiowałem resocjalizację i prace socjalną. Dzięki temu dowiedziałem się do czego prowadzi bieda. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że o wiele więcej szczęścia (rodzinnego, związanego z samorealizacją, spełnienie, gronem przyjaciół) jest wśród ludzi, którzy zabezpieczyli swoją finansową przyszłość.

   Obecnie w moim otoczeniu jest wielu młodych przedsiębiorców – pełnych pasji i marzeń młodych ludzi, którzy świetnie zarabiają. Ciężko zapracowali sobie na swój sukces. Nigdy nie poznałem bardziej życzliwych, otwartych i gotowych do pomocy oraz dzielenia się swoją wiedza ludzi. Ani też bardziej uśmiechniętych.

   Ot, moje doświadczenia. Jak to zazwyczaj bywa, każdy ma prawo do swoich.

   Pozdrawiam serdecznie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *