Jak zwiększyć pewność siebie – proste i skuteczne sposoby, cz.4.

Niniejszy tekst jest ostatnią częścią cyklu „Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie”. Poprzednie znajdziesz tutaj: Część 1, Część 2, Część 3 .

1. Przygotowanie

Henry Ford powiedział, że dobre przygotowanie się jest najważniejszym czynnikiem sukcesu. Brak pewności siebie może wynikać nie tylko z niskiej samooceny, lecz także ze świadomości, iż nie jesteśmy gotowi sprostać danemu zadaniu. Często nawet mistrzowie w danej dziedzinie mają tremę przed sprawdzianem ich kompetencji, jeżeli nie poświecili wystarczająco wiele czasu na przygotowania. Dołóż wysiłku, aby przystąpić do czekającego Cię wyzwania z myślą, że zrobiłeś wszystko co się dało aby się do niego przygotować. Twoja pewność siebie będzie miała wtedy solidne fundamenty.

Ćwiczenie: Wybierz jedną czynność, przy której Twoja pewność siebie Cię zawodzi. Wypisz na kartce wszystkie możliwości, które mogłyby Ci pomóc się do niej przygotować. Ustal sobie harmonogram realizacji tych pomysłów (na każdy dzień przydziel sobie jakieś zadanie), a następnie przystąp do wypróbowania swoich umiejętności i podejmij wyzwanie (nawet bardzo małe), które wcześniej było dla Ciebie stresujące.

2. Sąd ostateczny

„Świadomość tego, że pewnego dnia będę martwy jest jednym z najważniejszych narzędzi, jakie pomogły mi w podjęciu największych decyzji mojego życia. Prawie wszystko – zewnętrzne oczekiwania wobec ciebie, duma, strach przed wstydem lub porażką – wszystkie te rzeczy są niczym wobec śmierci. Tylko życie jest naprawdę ważne. Pamiętanie o tym, że kiedyś umrzesz jest najlepszym sposobem jaki znam na uniknięcie myślenia o tym, że masz cokolwiek do stracenia. Już teraz jesteś nagi. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś żyć tak, jak nakazuje ci serce”  – Steve Jobs.

Być może brzmi to nieco makabrycznie, ale to właśnie dzięki świadomości istnienia śmierci ludzie często odważają się na wielkie czyny. Pamiętaj, że tak naprawdę nie masz nic do stracenia. To Twoje życie i będziesz mógł je przeżyć tylko raz. Czy potrzebny jest jakiś inny powód, żeby odegnać niepewność i śmiało zacząć realizować swoje marzenia?

Ćwiczenie: Postaw przed sobą wyzwanie, które wystawia Twoją pewność siebie na próbę. Następnie chwilę przed jego realizacją przypomnij sobie powyższe słowa Steva Jobs`a. Uświadom sobie ich znaczenie oraz moc i zrób to, co należy.

3. Twoje otoczenie

Znasz takie powiedzenie „jesteś tym co jesz”? Odnosi się do zasad zdrowego żywienia i ostrzega nas, że rodzaj i jakość produktów, które spożywamy warunkuje nasze zdrowie i kondycję ciała. Dokładnie ta sama zasada działa wobec umysłu – to co wchłaniasz z otoczenia formułuje Twój charakter i nastawienie. Zastanów się nad ludźmi jacy Cię otaczają. Jeżeli są to same marudy, hejterzy czy energetyczne wampiry bądź świadomy, że wkrótce staniesz się jednym z nich. Jeżeli chcesz być pewnym siebie, spełnionym i szczęśliwym człowiekiem to dokładnie takimi ludźmi musisz się otaczać.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „ Jak Twoi znajomi wpływają na Twoje sukcesy”.

Aby Twoja pewność siebie była trwała i mocna poświęć wystarczająco dużo czasu na treningi. Przeczytaj raz jeszcze wszystkie artykuły z niniejszego cyklu i wykonaj ćwiczenia. Każdego dnia stawiaj przed sobą wyzwania i staraj się choćby w najmniejszym stopniu osiągnąć nieco więcej, niż dnia poprzedniego. Po miesiącu intensywnych starań zobaczysz niesamowity efekt i poczujesz się jak nowo narodzony, pewny siebie człowiek.

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 1.

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 2.

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 3.

Powodzenia!

Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

3 thoughts on “Jak zwiększyć pewność siebie – proste i skuteczne sposoby, cz.4.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *