Naucz się pracować efektywnie

Ilość czasu, jaki marnujemy w wyniku nieefektywnej pracy, jest zatrważająca. Gdyby podliczyć wszystkie zmarnotrawione godziny wyszłoby na jaw, że straciliśmy pół życia na darmo. Czy nie lepiej byłoby poświęcić ten czas na bliskich, pasje, podróże i radość? Jeżeli uważasz tak samo jak ja, zapraszam Cię do przeczytania pierwszego artykułu z cyklu „Jak pracować efektywnie”.

Nasze staranie o efektywną pracę warto zacząć od samego rana. Powszechnie mówi się, że na początku dnia należy zabierać się za zadanie najważniejsze i najtrudniejsze. To słuszna zasada, gdyż to właśnie w porannych godzinach jesteśmy najefektywniejsi. Z drugiej jednak strony rozpoczęcie pracy od obowiązków wielkiego kalibru może przysporzyć niemało problemów osobom zmagającym się z prokrastynacją, czyli uporczywym odkładaniem zadań na później (jak sobie z nią poradzić możesz przeczytać w artykule Jak zabrać się do roboty).

W jaki sposób można to pogodzić?  – Wyznacz sobie mały cel, który będzie powiązany z najważniejszym zadaniem jakie masz dzisiaj do wykonania i będzie elementem wstępnym dla niego – np. jeżeli masz do przygotowania referat, jako zadanie wprowadzające postaw sobie przygotowanie wszystkich materiałów, rozłożenie ich na biurku oraz otworzenie na właściwych stronach. Nawet tak proste wyzwanie, jeśli wykonasz je dobrze, pozytywnie Cię nastroi oraz da Ci energię do zabrania się za poważniejsze zadanie.

Nie zaczynaj dnia od sprawdzania facebooka. Przestań dawać nabierać się na swoje „zajrzę tylko na sekundę”. Facebook to idealnie skonstruowany mechanizm, który ma jeden cel – zatrzymać Cię tam jak najdłużej. W każdym miejscu znajdziesz dziesiątki odnośników do innych rzeczy, które warto sprawdzić. Każde jedno zdjęcie zaprowadzi Cię do setek innych, każdy nowy status skłoni do przejrzenia kolejnych. Nawet jeśli uda Ci się przejrzeć facebooka na szybko i po niedługim czasie go wyłączyć, Twoje myśli nadal pozostaną pośród społecznościowego świata Zuckeberga. Stracisz impet do pracy, a Twoja podświadomość zamiast skupić się na zadaniu błądzić będzie gdzieś pomiędzy zdjęciami Kaśki z III B, którą ostatni raz widziałeś 15 lat temu.

Zadanie: Wyznacz sobie godziny, w jakich będziesz sprawdzać facebooka. Najlepiej, niech będą to godziny wieczorne, kiedy wykonasz już wszystkie rzeczy jakie sobie postanowiłeś. Zdaję sobie sprawę jak trudne jest oparcie się pokusie czerwonego powiadomienia o otrzymaniu nowej wiadomości, jednak pamiętaj – współcześnie nie ma większego złodzieja czasu niż Facebook. Pozwolisz mi obrabować się ze swoich marzeń tylko po to, żeby poprzeglądać cudze zdjęcia z Egiptu?

Podsumowanie: 

1. Zaplanuj swój rozkład dnia dzień wcześniej. Wykonaj prostą listę rzeczy do zrobienia na jutro (jak efektywnie przygotować taką listę możesz przeczytać w artykule Bądź  5 razy bardziej efektywny i 10 razy bardziej zrelaksowany).

2. Zacznij dzień od wykonania zadań najważniejszych i najtrudniejszych.

3. Rozdziel duże i trudne zadania na mniejsze elementy. Jeżeli na Twojej liście rzeczy do zrobienia stoi: napisz raport – rozbij to na kilka mniejszych zadań, np. przygotuj materiały na biurku, przeczytaj notatkę z wczorajszego zebrania, zadzwoń do Anny dopytać o szczegóły, sporządź raport. Po każdym wykonanym zadaniu skreślaj go z listy – poczujesz niebywałą satysfakcję i chęć do dalszej prac.

4. Nie zaczynaj dnia od facebooka. Nie daj nabrać się na „zajrzę tylko na chwilę”. Facebook jedynie okradnie Cię z czasu, który możesz poświęcić na wartościowsze rzeczy.

5. Ustal sobie godziny korzystania z facebooka (czy innych portali społecznościowych) i trzymaj się ich twardo. Najlepiej niech to będą godziny wieczorne, np. między 20.00-21.00.

Już niedługo kolejna część cyklu Jak pracować efektywnie.

Masz swoje sposoby na efektywną pracę? Podziel się nimi w komentarzach

Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

1 thought on “Naucz się pracować efektywnie”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *