Wielozadaniowość ? Liczy się tylko to, w czym możesz być najlepszy.

Wszechstronność, wielozadaniowość, umiejętność dzielenia uwagi – te cechy przedstawia się najczęściej jako cnoty współczesnego pracownika. Powinieneś bardzo mocno wziąć sobie do serca te porady – zwłaszcza, jeśli chcesz przez resztę życia wykonywać niewymagające zawody, polegające na robieniu wszystkiego, czego tym wyżej postawionym robić się nie chce.

Wielozadaniowość vs perfekcja

Gdybym w swojej pracy miał się kierować takimi wartościami jak wielozadaniowość czy wszechstronność, moja doba musiałaby trwać co najmniej 48 godzin (dodatkowo zakładając, że spałbym 2 godziny dziennie). Oczywiście jakość i efektywność mojej pracy spadłaby na łeb na szyję. Dlaczego?

Próbowałem być kiedyś równie wszechstronny jak Leonardo da Vinci. Niestety okazało się, że nie jestem geniuszem. Owoce mojej pracy co prawda faktycznie podchodziły pod wiele różnych dziedzin, jednak ich wykonanie było co najwyżej przeciętne. Czy przeciętnością da się cokolwiek osiągnąć? Oczywiście, że nie. Wybicie się z czymkolwiek we współczesnym świecie wymaga od Ciebie, abyś był w tym najlepszy, bez względu na to, czy tworzysz muzykę, programujesz czy też rozkręcasz własny biznes. Chyba, że faktycznie bycie przeciętnym wcale Ci nie przeszkadza, a do szczęścia wystarczy Ci minimum osiągnięć – wtedy możesz sobie odpuścić ten artykuł.

wielozadaniowośćCo powinieneś zrobić, jeśli chcesz osiągnąć sukces w wybranej przez siebie dziedzinie?

Skup się na jednej, wąskiej specjalizacji i zrób wszystko, żeby osiągnąć w tym mistrzostwo. Wykonanie wszystkich rzeczy, w których nie możesz być najlepszy, zlecaj innym ludziom.

Proces ten nazywa się delegowaniem zadań i ja osobiście uważam go za jeden z najważniejszych aspektów zarządzania sobą w czasie. Jestem w stanie oddać naprawdę wiele (udziałów w przyszłych zyskach / profitów związanych z wykonaniem danego zadania / pieniędzy, które trzeba zapłacić), jeżeli tylko ktoś wykona za mnie obowiązek, który  nie rozwija mnie w mojej specjalizacji. Na dłuższą metę zawsze jest to dla Ciebie korzystne.

Pamiętaj, czas masz ograniczony, a najlepszy we wszystkim być nie możesz. Chcesz być przeciętny w wielu dziedzinach? Ok, ale bądź świadom, że przeciętnością się nie wygrywa. Skup się na jednej rzeczy, rozkochaj się w niej i strać dla niej głowę. O resztę niech martwią się inni.

 Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

4 thoughts on “Wielozadaniowość ? Liczy się tylko to, w czym możesz być najlepszy.”

  1. Dziękuję za ten artykuł. Sama dochodzę już do wniosku, że wszechstronność bardziej męczy i sprawia, że ludzie Cię wykorzystują. Pora odważnie określić cel i zacząć ostro działać!

  2. Pingback: - zarzadzaniezasl1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *