Podstawy inwestowania, czyli aktywa i pasywa w telegraficznym skrócie

aktywa i pasywa

Autor książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec” bez litości krytykuje nasze podejście do pieniędzy. Za nasze problemy finansowe obarcza wyłącznie nas samych. Czy jednak za tą krytyką idą jakieś konkretne rozwiązania? Jak najbardziej.

Najważniejsze jest zrozumienie 2 pojęć: aktywa i pasywa.

Pasywa

Aktywa

Samochód Własne biznesy
Dom / mieszkanie Obligacje
Kredyt hipoteczny Nieruchomości
Kredyt konsumencki Akcje
Karta kredytowa Weksle

Pasywa konsumują nasze pieniądze. Aktywa je tworzą .Podstawowa zasada brzmi:

– Zanim zdecydujesz się na pasywa jak samochód czy mieszkanie, zadbaj najpierw o wystarczającą ilość aktywów (nawet, jeśli miałoby Ci to zabrać wiele lat). Od kredytów najlepiej w ogóle trzymaj się z daleka.

aktywa i pasywa

Łatwo powiedzieć prawda? Już słyszę głosy oburzonych, że bez kredytu nie ma mieszkania, a bez mieszkania nie ma przyszłość.

Nie będę przekonywał tych, którzy mają zabetonowane przekonania na ten temat. Tekst kieruję do osób rozważających podążanie różnymi drogami.

Pytanie: czy byłbyś/byłabyś w stanie po studiach przez kilka lat mieszkać skromnie, w małym wynajmowanym pokoju (zamiast brać kredyt, który będziesz spłacał do końca życia), aby zaoszczędzone w ten sposób pieniądze inwestować (ale NIE odkładać do skarpety ani na zwykłą lokatę), po to, aby za dłuższy czas móc sobie takie mieszkanie kupić za własne środki?

(Przy okazji – statystyki Eurostatu odnośnie mieszkalnictwa w Europie pokazują ciekawą rzecz. Tylko około 40% Szwajcarów jest właścicielem mieszkania, natomiast Polaków aż 80% )

Jeżeli tak, to Robert Kiyosaki poklepał by Cię z uznaniem po plecach i powiedział:

– Inwestuj w aktywa, unikaj pasywów. Pieniądze, zarobione przez aktywa inwestuj w kolejne aktywa, aż do czasu, gdy dwój bierny dochód (czyli pieniądze, które będziesz zarabiał nic nie robiąc) będzie większy, niż pieniądze, jakie jesteś w stanie wydać na swoje potrzeby.

To długi i niełatwy proces. W końcowym efekcie to jednak Ty wygrywasz. Nie musisz więcej pracować dla pieniędzy. Pieniądze pracują dla Ciebie.

No dobra, chcę spróbować. Ale od czego zacząć?

1.  Rozpocznij przygodę z własnym biznesem.

Istnieje wiele możliwości stworzenia własnej firmy (zwłaszcza w Internecie) bez posiadania pieniędzy na jej sfinansowanie. Nawet, jeśli za pierwszym razem Ci się nie uda, zyskasz bezcenne doświadczenie, które w końcu zaowocuje sukcesem. A skoro można próbować bez ryzykowania pieniędzy, to nic nie tracisz.

Już niedługo rozpoczynam na portalu nowy cykl artykułów – „Biznes w Internecie – jak za darmo rozkręcić własną firmę.”

Sprawdź także prowadzone przeze mnie seminaria online „Jak stworzyć i rozwinąć firmę w Internecie” .

2.  Poczytaj o inwestowaniu.

Znajdziesz mnóstwo dobrej literatury na temat inwestowania. Czytaj dużo i traktuj wszystko krytycznie. Poznaj różne opinie i gdy poczujesz się wystarczająco kompetentny, zainwestuj swoje pierwsze pieniądze.

3.  Porozmawiaj z doświadczoną osobą

Jeśli nie masz nikogo takiego w swoim najbliższym otoczeniu, szukaj dalej. Przeszperaj Internet, napisz prośbę do kilku ekspertów, wybierz się na kilka konferencji / wydarzeń biznesowych (wiele z nich jest darmowych) i rozmawiaj z ludźmi. Wbrew pozorom bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą, zwłaszcza z kimś, kto wykazuje entuzjazm wobec ich umiejętności.

Bycie bogatym zacznij od dzisiaj.

Autor: Michał Szymański

foto: newsnorth.com, yespassiveincome.com

 

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

4 thoughts on “Podstawy inwestowania, czyli aktywa i pasywa w telegraficznym skrócie”

 1. “Poczytaj o inwestowaniu.” – Polecasz coś konkretnego? Czy może po prostu sięgnąć po pierwszą książkę z brzegu na ten temat?

  1. Kompletny_laik,

   nie jestem na tyle kompetentny, żeby polecać Ci lekturę odnośnie inwestowania w akcje czy obligacje. Moje inwestowanie i budowanie dochodu pasywnego opiera się na inicjowaniu lub angażowaniu się w coraz to nowe pomysły biznesowe, a konkretnie w startup`y.

   Z pewnością mogę polecić Ci wspomniane tutaj szkolenia na temat zakładania internetowych biznesów. Dla mnie osobiście to idealny sposób na budowanie aktywów, które w przyszłości generować będą dochód pasywny.

   Niedługo też ruszam z internetowymi seminariami na zaawansowane tematy związane ze startup`mi, jak pozycjonowanie i optymalizacja, tworzenie stron internetowych i obsługa wordpressa, marketing w internecie oraz wiele innych.

   Trzymaj rękę na pulsie 😉

   1. Dzięki za odpowiedź, Michał. Internetowe biznesy to dla mnie czarna magia (jak wszystko, co z inwestowaniem związane), ale mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Dzięki, że dzielisz się wiedzą. Będę o Tobie pamiętać kiedy będę mieć te miliony na koncie 😛

    Pozdrowienia 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *