Dlaczego bogaci są coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi?

Wierzysz, że przyjdzie taki czas, gdy wszyscy będziemy bogaci? Zazdroszczę optymizmu. W naszym społeczeństwie dysproporcje rosną powoli, ale nieubłaganie. Krótko mówiąc, moim zdaniem, bogaci będą się bogacili, a biedni biednieli. Chyba, że odważą się przełamać narzucony schemat: praca na etat -> kredyt na mieszkanie -> wakacje w Egipice -> byle do emerytury.

Co jest rozwiązaniem moim zdaniem? Przedsiębiorczość, która tkwi w każdym z nas.

Tekst ten jest 2 częścią rozpoczętego cyklu na temat przedsiębiorczości i prowadzenia własnego biznesu. Rzuć okiem na poprzednią, jeśli masz ochotę.

Postaram się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego bogaci są coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi? no i co mogę zrobić, żeby należeć do tej pierwszej grupy? . Z pomocą przyjdzie mi Robert Kiyosaki, autor wyjątkowej ksiązki “Bogaty ojciec, biedny ojciec”. Usiądź wygodnie i posłuchaj fragmentu jego fascynującej opowieści.

Robert Kiyosaki
– Miałem dwóch ojców: biednego i bogatego. Jeden był bardzo dobrze wykształcony i inteligentny; posiadał doktorat, a czteroletnie studia ukończył w czasie krótszym niż dwa lata. Następnie kontynuował dalsze studia na Stanford University, University of Chicago i Northwestern University, korzystając za każdym razem z pełnego stypendium. Drugi ojciec nigdy nie ukończył ósmej klasy.

bogaty
jesteś przedsiębiorczy?

Obaj mężczyźni odnieśli sukces w trakcie swojej kariery, ciężko pracując przez całe życie. Obaj mieli świetne dochody, ale pierwszy z nich miał kłopoty finansowe przez całe swoje życie. Ten drugi stał się jednym z najbogatszych ludzi na Hawajach. Jeden umarł, pozostawiając rodzinie dziesiątki milionów dolarów, dary dobroczynne i kościół; drugi – długi do spłacenia. Obaj mężczyźni byli silni, posiadali charyzmę i mieli wpływ na innych.
Obaj dawali mi rady, ale nie doradzali tych samych rzeczy. Obaj mocno wierzyli w edukację, ale nie zalecali zgłębiania tej samej dziedziny wiedzy.

Problemem w tamtym czasie było to, że bogaty ojciec nie był jeszcze bogaty, a biedny nie był jeszcze biedny. Obaj dopiero rozpoczynali swoje kariery i obaj borykali się z problemami finansowymi i rodzinami. Mieli jednak bardzo różny punkt widzenia, jeżeli chodzi o pieniądze. Jeden z ojców zwykł mawiać: „Miłość do pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła”. Drugi zaś: „Brak pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła”.
_______________

No dobra, piękny fragment, ciekawy i w ogóle, ale co z odpowiedzią na zadane w początkowym akapicie pytanie? Otóż odpowiedź jest na tyle złożona, że rozpisywał się na jej temat będę jeszcze przez kilka artykułów. Kolejny już jutro. Dzięki za cierpliwość!

Autor: Michał Szymański

foto: dkgm.blogspot.com, bripblap.com

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *