Startup – czym jest i dlaczego powinieneś się nim zainteresować

biznes

Żyjemy w epoce startup `ów. Słyszymy o nich dosłownie na każdym kroku. Co chwilę pojawia się informacja o fantastycznym startup `ie, który zmieni świat. Uważasz, że to gruba przesada? Pozwól, że odpowiem Ci dwoma słowami – google i facebook. Te dwie firmy (tak jak ogromna ilość najsłynniejszych dzisiaj firm) były kiedyś startup `ami . Tylko co to w zasadzie znaczy i co to ma wspólnego ze mną? – zapytasz. Już śpieszę z odpowiedzią.

Czym jest startup ?

Z formalnego punktu widzenia sturtup można skategoryzować jako młodą firmę. Od firmy odróżnia ją jednak cel. Przedsiębiorstwo ma cel bardzo prosty – zarabianie pieniędzy. Natomiast startup to pewnego rodzaju eksperyment. To ciągłe poszukiwanie oparte na bezustannych zmianach. Jego intencją jest znalezienie modelu biznesowego, czyli sposobu na osiągnięcie stabilnego i systematycznego dochodu.

Mówi się, że w DNA startupu wpisana jest porażka. W odróżnieniu od normalnych firm, które mają już wypracowany stały sposób na zarabianie pieniędzy, startup musi cały czas szukać. W zwykłych przedsiębiorstwach biznes polega na egzekucji wypracowanego już modelu biznesowego. Startup natomiast, żeby taki model wypracować, musi najpierw przetrwać wiele niepowodzeń. Jeżeli marzysz o własnym startupie to przygotuj się na wiele pułapek i ślepych uliczek. Droga nie będzie łatwa, ale nagroda może być większa niż mógłbyś sobie wyobrazić.

Zapytasz się być może, jaki w takim razie mógłby być powód, aby się tak męczyć, zamiast założyć normalną firmę i skorzystać ze sprawdzonych już rozwiązań? Otóż dlatego, że właśnie sposób na rynku działa większość przedsiębiorstw, często bardzo potężnych graczy. Przebić się przez taką konkurencję może być niezwykle ciężko. Aby tego dokonać potrzebna jest innowacja.
Innowacja jest fundamentem startupu. Na tym też polega problem. Czasami innowacja jest tak innowacyjna, że nie wiadomo jak na niej zarobić. Potrzebne są dziesiątki, jeśli nie setki eksperymentów, wiele porażek i ciągła zmiana. Czasami nasz startup zmienia się w coś zupełnie innego, niż pierwotnie planowaliśmy.

startup
startup to najlepsza szkoła biznesu

Podam Ci przykład znanej firmy, która podczas bycia startupem musiała dokonać zupełnej przemiany.
Startup nazywał się Point i był portalem społeczności owym. Gromadził ludzi aby rozwiązywać problemy. Pomysł jednak okazał się niewypałem i nie przynosił pieniędzy. Fundusze powoli się kończyły, gdy  założyciele zauważyli, że największą popularnością cieszyły się kampanie oferujące zniżki na zakupy, poprzez grupowe zamawianie. Niedługo potem powstała pierwsza grupowa oferta, która oferowała dwie pizze w cenie jednej. Idea ta okazała się strzałem w dziesiątkę, a właściciele startup`a nazwali go groupon.com

Dlaczego startup to idealne rozwiązanie dla młodych ludzi, często pozbawionych biznesowego doświadczenia i finansowych środków? Otóż dlatego, że prowadzenie startupu to najlepsza szkoła przedsiębiorczości jaką mógłbyś sobie wymarzyć. Zamiast na pieniądze, nastawiasz się na poszukiwanie, uczenie się, zdobywanie nowych kontaktów. Z pewnością poniesiesz wiele niepowodzeń i często zapędzisz się w ślepą uliczkę. Możesz jednak kierować się swoją pasją, wykorzystywać cały potencjał swojej kreatywności i nie bać się porażki – w końcu w świecie startupów jest ona normalnością. Powiem więcej , jest ona powodem do dumy, gdyż świadczy o tym, że walczysz i próbujesz. Możesz być pewien, że taka postawa Ci się opłaci.

Interesuje Cię tematyka biznesu i startup`ów? Sprawdź prowadzone przeze mnie seminaria online „Jak stworzyć i rozwinąć firmę w Internecie” .

Autor: Michał Szymański
foto: blog.up.co,  blog.maua.br

 

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

4 thoughts on “Startup – czym jest i dlaczego powinieneś się nim zainteresować”

 1. Mam dopiero 19 lat, ale już byłem zaangażowany w powstawanie dwóch (związanych ze sobą, mimo to oddzielnych) firm. Po przeczytaniu powyższego artykułu zdałem sobie sprawę, że jedna z nich była startupem. Co ciekawe, firma ta nie miała nic wspólnego z internetem, a chyba głównie do niego startup się odnosi. Jednak mimo wszystko uważam, że firma jest czymś bardziej wartościowym, niż startup. Dlaczego? Ponieważ w startupie działamy i zastanawiamy się, jak osiągnąć korzyści. Działamy poomacku, licząc, że dostaniemy olśnienia, znajdziemy sposób na zarabianie. To, że facebookowi, czy google się udało, nie jest jednoznaczne z tezą, że startup jest dobrym pomysłem na własny biznes. Oznacza to tylko, że w ten sposób też da się zacząć.
  A czym różni się w takim razie startup od firmy? Tym, że ta druga ma model biznesowy, w przeciwieństwie do tej pierwszej. A ten jes bardzo cenny i lepiej go mieć, niż nie. Czy gdybym ponownie dostał propozycję wejścia w jakiś startup, wszedł bym w to? Jak najbardziej! Czy gdybym sam miał pomysł, do którego posiadam wymagane umiejętności i kapitał, czy zaryzykował bym? Jak najbardziej! I na pewno nie raz jeszcze zaryzykuje, przecież dopiero za kilka dni mam te 20 urodziny, jestem młody. Ale o wiele bardziej będę się cieszył, jeżeli to nie będzie startup, tylko firma.

  1. Cześć Marcin,

   dzięki za tak obszerny i wartościowy komentarz.

   Nie da się odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze – startup czy firma z wypracowanym już modelem biznesowym. Dodajmy, że granice między nimi są bardzo płynne (firmy ewoluują, zmieniają swoje modele biznesowe, czasami wprowadzają innowacje tak drastyczne, że zupełnie zmienia się profil przedsiębiorstwa itp, itd).

   Obecnie odchodzi się od rozumienia startup`u jako przedsięwzięcia związanego wyłącznie z internetem. Startupy są przedsięwzięciami wysokiego ryzyka, ale wiele inwestorów pakuje w nie mnóstwo pieniędzy, gdyż zwrot z inwestycji potrafi być ogromny.

   Lepszym jest, jeśli zadamy pytanie: “czy startup jest dobrym rozwiązaniem dla mnie? Mam ochotę na eksperymentowanie czy wolę coś pewniejszego?”

   Dla każdego odpowiedź może być inna. I to jest piękne w biznesie.
   Trzymam kciuki za Twoje inicjatywy! Daj koniecznie znać gdy będziesz chciał się czymś pochwalić 🙂

 2. Świetnie skrojony tekst- wreszcie zrozumiałam, jak działają i czym są startupy. Czy tylko u mnie jest problem z oddtworzeniem seminarium online z linka biznesflow.pl/startupflow-online/?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *