Getting Things Done czyli sztuka bezstresowej efektywności

Nieustannie towarzyszy Ci wrażenie, że masz zbyt wiele spraw na głowie? Lista rzeczy do zrobienia rośnie w zastraszającym tempie? Czujesz, że jeszcze chwila i zwariujesz? Jeżeli powyższa litania brzmi dla Ciebie zdecydowanie zbyt znajomo, system osobistej organizacji czasu Getting Things Done, jest z pewnością warty Twojej uwagi.

Getting Things Done – czyli sztuka bezstresowej efektywności

Ogromną popularność, jaką zyskała stworzona przez Davida Allena metoda, zawdzięcza przede wszystkim swojej prostocie i skuteczności. “Zarządzanie czasem” polega w tym przypadku na oczyszczeniu umysłu ze wszystkich obciążających nas zobowiązań, a następnie umieszczenie ich w odpowiednio przygotowanym systemie organizacji naszego życia zawodowego oraz prywatnego. W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze założenia GTD.  Mam nadzieję, że zmienią Twoje życie na lepsze w stopniu przynajmniej równym, jak zmieniły moje.

Czysty umysł –większa efektywność

Najważniejszym pojęciem w metodzie Getting Things Done Davida Allena jest kontrola wszystkich swoich zobowiązań oraz jak najszybsze wyrzucanie ich z umysłu i umieszczanie w stworzonym systemie. Do jej wprowadzenia potrzebne Ci będą: kalendarz, notatnik oraz teczka bądź nieduże pudełko.  W kalendarzu wpisujesz wszelkie sprawy, które mogą być zrealizowane w konkretnym terminie (np. dyżur w dziekanacie w poniedziałek o 15.00 – zanieś podanie). Do teczki lub pudełka wrzucasz wszystkie papiery, notatki, plany oraz pomysły, które w przyszłości mogą być dla Ciebie potencjalnie użyteczne.  Nie musisz na ten moment decydować, co z nimi zrobić. Przejrzysz je na spokojnie za jakiś czas i rozważysz, czy wyrzucić je do kosza czy może podjąć jakieś działania z nimi związane.

Złota zasada 2 minut

Zgodnie z metodami Getting Things Done kluczową rolę w Twoim nowym, efektywnym zarządzaniu sobą , powinna odgrywać zasada  – jeżeli coś zajmie Ci mniej niż 2 minuty, zrób to od razu. Większość rzeczy zaśmiecających nasz umysł to właśnie takie małe sprawy, które niezałatwione od ręki nawarstwiają się i powodują naszą ciągłą frustrację. Musisz odpisać na maila od wykładowcy? Włącz pocztę i za minucie będzie po kłopocie. Warto byłoby w końcu odebrać książkę od sąsiada? Szybka mobilizacja i za chwilkę jeden problem z głowy mniej. Wyrób w sobie ten piękny nawyk natychmiastowego reagowania, a liczba Twojego stresu zmniejszy się z proporcjonalnością odwrotną, do wolnego czasu, który zyskasz.

Getting Things DoneOstra selekcja

Co jednak można zrobić z zadaniami, na które 2 minuty to zdecydowanie zbyt mało? Do tego posłuży Ci Twój notatnik. Przygotuj w nim 3 rubryki: Bieżące Zadania,  Projekty, Oczekiwane.  Bieżące zadania to Twoje zobowiązania, które należy wykonać w najbliższym możliwym czasie (np. zadzwoń do Marka zapytać o referat, wypożycz film na piątkowy wieczór). Projekty, to zadania, które wymagają więcej niż jednego działania (np. przygotuj prezentację na zajęcia z angielskiego, napisz raport z konferencji). Realizując projekt najważniejsze jest, aby określić pierwszą fizyczną czynność, jaką należy w związku z nim wykonać. Przy sporządzaniu raportu może to być np. wykonanie telefonu do organizatora lub sporządzenie wstępnego planu. Ostatnią kategorią są Oczekiwane. W tej rubryce wypisujesz zadania, jakie przydzieliłeś innym osobom (np. Anna – przysłanie zdjęć z imprezy, Jacek – decyzja w sprawie wyjazdu w góry).

Perfekcyjność i relaks

Dokonując takiej szybkiej i prostej selekcji uwolnisz umysł od zamętu i przejmiesz kontrolę nad wszystkimi swoimi sprawami.  Tych kilka prostych zasad pozwoli Ci znacząco poprawić swoje “zarządzanie czasem”,  zwiększyć swoją efektywność oraz osiągać wszelkie stawiane sobie cele.. Po wprawieniu się w system Getting Things Done i dopasowaniu go do swojej osobowości będziesz mógł z czystym sumieniem w  CV opisać siebie słowami „ perfekcyjnie zorganizowany”.

Czy artykuł był dla Ciebie przydatny? Będę wdzięczny, jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzach.

Zobacz też inne części z cyklu “Zarządzanie czasem”

1. Zarządzanie czasem – jak robić to skutecznie 

 Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

8 thoughts on “Getting Things Done czyli sztuka bezstresowej efektywności”

  1. Pingback: ahandyloan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *