Przyjaciel potrzebny od zaraz, czyli kilka zasad w kontaktach z ludźmi

Jak zjednać sobie ludzi

Masz wielu przyjaciół, którzy nie wahaliby się skoczyć za Tobą w ogień? Na Facebooku systematycznie powiększasz liczbę znajomych, dodając do nich nawet kasjerkę z Tesco, która raz była Ci winna grosika? Wydaje Ci się, że o nawiązywaniu kontaktów z ludźmi wiesz wszystko? A może jednak potrzebujesz kilku wskazówek, jak zdobyć uznanie nie tylko na gruncie towarzyskim, ale również służbowym? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie.

Zjednywanie sobie ludzi to sztuka

Benjamin Franklin, współautor amerykańskiej Deklaracji niepodległości był wspaniałym dyplomatą, a swój sukces zawdzięczał wyznawaniu jednej podstawowej zasady: „Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym”. Unikał krytyki i czynienia innym wyrzutów, gdyż doskonale wiedział, że prowadzi to donikąd. Ta złota zasada sprawdza się również dziś i okazuje się niezwykle pomocna w codziennych kontaktach z ludźmi. Zamiast potępiać, strofować i wyśmiewać czyjeś postępowanie, zastanów się, czemu ta osoba zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Odłóż na bok swoje uprzedzenia, pohamuj wychowawczo pedagogiczne zapędy i nie pouczaj. Z pewnością na początku będzie to nie lada wyzwanie, bo przecież trudno powstrzymać irytację, gdy  po półgodzinnym czekaniu do okienka na poczcie, naszym oczom ukazuje się tabliczka z napisem „Przerwa”. Z czasem jednak stanie się to o wiele łatwiejsze, a słowo „krytyka” przestanie istnieć w Twoim słowniku. Kontakty z ludźmi będą przynosić Ci o wiele więcej satysfakcji i staną się cenniejsze niż walizka pełna studolarowych banknotów z wizerunkiem starego, dobrego Franklina.

Potrzeba każdego człowieka – bycie ważnym

Ludzie uwielbiają komplementy. Lubią czuć się ważni, a w ich naturze tkwi głęboko zakorzenione pożądanie, by być docenianym. Czemu więc nie wykorzystać tej (wcale nie tajemnej) wiedzy w kontaktach z nimi? Wystarczy szczera, płynąca prosto z serca pochwała, by sprawić komuś przyjemność i mało tego! – uczynić go szczęśliwszym. Zamiast krytykować coś, co Ci się nie podoba, szukaj cech i umiejętności, które zasługują na uznanie. Jeśli nauczysz się rozbudzać w ludziach entuzjazm i doceniać ich, w zamian ofiarują Ci coś najcenniejszego – swoją przyjaźń. Nawet jeśli znasz kogoś bardzo długo (wydaje się, że całe wieki), a za jego lojalność dałbyś sobie uciąć rękę, nie zapomnij, by raz na jakiś czas powiedzieć mu, jak bardzo go cenisz. Uwierz – okazywanie ludziom uznania naprawdę uskrzydla.

Mów ludziom o tym, czego chcą

Głównym sposobem, który pozwoli Ci usprawnić kontakty z ludźmi i zdobyć na nich wpływ jest mówienie im o tym, czego oni chcą i potrzebują. Brzmi intrygująco? Aby rozjaśnić nieco, na czym polega tajemnica sukcesu, przytoczę pewien przykład. Twój znajomy pali mnóstwo papierosów i nie masz pojęcia, jak odciągnąć go od nałogu. Po lekturze tego artykułu wiesz już, że krytyką nic nie wskórasz. Najlepiej więc uzmysłowić mu szkodliwość nikotyny poprzez subtelne przypomnienie, że papierosy odbiorą mu szansę na grę w piłkę nożną/wygranie maratonu/znajomość z uroczą dziewczyną, która nie lubi palaczy (niepotrzebne skreślić). Jeśli postawisz się na miejscu znajomego i przyjmiesz jego punkt widzenia, łatwiej wzbudzisz w nim chęć do zrezygnowania z nałogu. Aby wywołać w ludziach dążenie do zmian i samorealizacji, nie musisz być magistrem psychologii. Wystarczy, że spojrzysz na problem ich oczami i odpowiesz sobie na pytanie „Czego oni chcą?”. Stąd już tylko krok do zrozumienia ich potrzeb, a co za tym idzie – usprawnienia kontaktów międzyludzkich.

 Autor: Katarzyna Woźniak

Author: Katarzyna Woźniak

Z wykształcenia dziennikarka. Wielka pasjonatka języka polskiego i uważna obserwatorka rzeczywistości. Kobieta pisząca, która żadnego tematu się nie boi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *