Macierz Eisenhowera – czyli jak ustalić własne priorytety

Nie ma ważniejszej rzeczy w zarządzaniu sobą w czasie niż właściwe ustalenie priorytetów. W zadaniu tym pomoże nam słynna Macierz Eisenhowera, która jest jednym z najlepszych narzędzi przydatnych w naszej osobistej organizacji.

Na czym polega?

Kluczowe są 2 pojęcia:

1. Ważność – czy dana sprawa jest istotna w realizacji moich celów i marzeń ?
2. Pilność – czy dana sprawa wymaga pośpiechu, czy też może poczekać ?

Wszystkie nasze obowiązki/zadania/projekty przyporządkowujemy do jednej z 4 kategorii na Macierzy Eisenhowera, która przyjmuje postać układu współrzędnych.

1Kategoria I
Tak zwane sytuacje kryzysowe, czyli sprawy, które są bardzo istotne i jednocześnie do wykonania “na wczoraj”. To nimi zawsze zajmujemy się w pierwszej kolejności. Jeśli pojawiają się zbyt często należy zastanowić się, z czego to wynika. Może to być efektem:
1. naszej niedbałości
2. wykorzystywaniu nas przez innych
3. brak celów długoterminowych
4. złym zakwalifikowaniu sprawy (być może wcale nie jest ani pilna, ani ważna? czy naprawdę jest tak istotna z punktu widzenia moich celów i marzeń? )

Kategoria II
Zadania ważne z punktu widzenia naszych celów i marzeń, których realizację rozłożyć możemy w czasie . Kwalifikujemy tutaj takie rzeczy jak np: nauczyć się języka niemieckiego, schudnąć do wakacji, napisać pracę magisterską na czerwiec itp. Przy tej kategorii najważniejsza jest systematyczność. Przez fakt, że brakuje tutaj czynnika “pilności” często zaniedbujemy te zadania, pomimo, że są one dla nas priorytetowe. Dlatego też w tym przypadku powinno się stosować technikę “limitów czasowych“.

Kategoria III
Zadania pilne ale nieistotne z punktu widzenia Twoich marzeń i celów, jak np. zapłacenie rachunków, zaniesienie dokumentów do urzędu, zakupy. Sprawy, jakie trafią do tej kategorii to kwestia szalenie indywidualna. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakwalifikowanie ich tutaj, postaraj się jak najwięcej z nich zlecić do wykonania komuś innemu. Te zadania są wprost stworzone do tego, aby delegować je innym.

Kategoria IV
Nieważne i niepilne – czyli po prostu śmieci. Zminimalizuj udział tych spraw w swoim życiu do minimum. Co możemy tutaj zaliczyć? Bezsensowne przeglądanie facebooka, oglądanie bezwartościowych programów telewizyjnych, chodzenie po portalach typu kwejk czy demotywatory. Szkoda życia i Twoich marzeń na te rzeczy.

Kluczem do sukcesu jest właściwe zakwalifikowanie naszych obowiązków. Wszystkie sprawy ja osobiście rozważam zawsze z punktu widzenia moich długoterminowych celów i marzeń. Dzięki temu odrzucam ze swojego życia śmieci i mogę się skupić na tym, co naprawdę dla mnie ważne. Wykorzystaj Macierz Eisenhowera aby ustalić ważne dla siebie priorytety

Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

1 thought on “Macierz Eisenhowera – czyli jak ustalić własne priorytety”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *