Jak znajdować wyjście w sytuacjach bez wyjścia

Sposób, w jaki patrzysz na otaczający Cię świat warunkuje Twoje sukcesy. Używane przez Ciebie słowa, prezentowane postawy czy nawet myśli, jakie przechodzą przez Twój umysł – to wszystko kreuje Twoją rzeczywistość. Pierwsza rzecz jaką powinieneś zrobić, to zadbać o wyżej wymienione rzeczy: słowa, postawy i myśli. W tym artykule przekażę Ci, jak za pomocą pewnej techniki i odpowiedniej ilości ćwiczeń zaprogramować swój umysł na odnoszenie sukcesów.

Najważniejsza sprawa – wyrzuć ze swojego słownika słowo „problem”. Dlaczego? Ponieważ „problem” tak naprawdę nie istnieje. To tylko słowo, które niesie ze sobą negatywne emocje i obietnice trudności oraz automatycznie nastawia nas na porażkę. Od tej pory mówiąc i myśląc o jakimś problemie zamieniaj go na „sprawę do rozwiązania”.

Wyobraź sobie teraz, że w miejsce „problemu”, który maluje przed Tobą przykre wizję, każdą czekającą na Ciebie trudną sytuację zastępujesz „sprawą do rozwiązania”. Myśląc o niej, nie skupiasz się na złych stronach wiążących się okolicznościami w jakich się znalazłeś. „Sprawa do rozwiązania” to tak naprawdę jedynie dane zagadnienie oraz różne możliwości działań, jakie możesz w związku z nią podjąć. Następnym więc razem, gdy coś będzie szło nie po Twojej myśli, nie myśl o „problemie” i negatywnych konsekwencjach tej sytuacji. Twoje zainteresowanie powinno być skierowane tylko na rzeczy, które możesz w związku z tą sytuacją zrobić. Pamiętaj, że każda trudna sytuacja to tak naprawdę co najmniej kilka rozwiązań i działań jakie warto podjąć.

Gdy już przyswoisz sobie powyższe prawdy, pora przejść do działania. Najlepiej jest wykorzystać prostą metodę rysowania mapy myśli, wykorzystującą technikę zwykłej burzy mózgów. Jak to działa? Załóżmy, że prowadzisz firmę. Interesy idą kiepsko, Twoje przedsiębiorstwo notuje straty. Nie ma jednak co płakać, trzeba zakasać rękawy i zacząć coś robić. Na początek wystarcz Ci duża kartka i długopis.

  1. Na samym środku piszesz cel, jaki chcesz osiągnąć – w tym przypadku jest to po prostu „zysk firmy”
  2. Zaczynasz burzę mózgów – bez większego zastanowienia wpisuj pomysły, które mogą Ci pomóc zrealizować cel. Pamiętaj! Na tym etapie nie oceniasz żadnego pomysłu. Po prostu wymyślaj ich jak najwięcej, nawet takich, które wydają się głupie i śmieszne (czasami takie okazują się potem najlepsze).
  3. Do każdego wymyślonego pomysłu spróbuj wygenerować kilka wariantów, lub całkiem nowych idei. Puść wodze swojej wyobraźni i kreatywności.
  4. Gdy już uznasz, że nie jesteś w stanie wykrzesać z siebie nic więcej przyjrzyj się uważnie swoim pomysłom i metodą eliminacji wykreślaj te, które z pewnością Ci nie pomogą.
  5. Z pozostałych idei wybierz najlepsze i opracuj plan wprowadzania ich w życie (co i kiedy dokładnie zrobisz, żeby zrealizować dany pomysł)
  6. Doceń swój wysiłek i ciesz się z wypracowanych przez Ciebie rozwiązań. Zapomnij, że „problem” kiedykolwiek istniał i skup się jedynie na rozwiązaniach i działaniu.mapa myśli

Prosty przykład mapy myśli (Twoja może, a nawet powinna mieć zdecydowanie więcej pomysłów i rozwiązań).

Pamiętaj, że już samo wymyślanie rozwiązań (choćby były słuszne i głupie) nastawią Twój umysł na działanie i sprawią, że Twoje trudności staną się łatwiejsze do pokonania. Technikę mapy myśli można wykorzystywać przy wszelkiego rodzaju problemach, od osobistych po zawodowe.

Ćwiczenie: Postaw sobie za punkt honoru, że gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji przynajmniej spróbujesz rozrysować mapę myśli. Nawet jeśli nie stworzysz fantastycznego rozwiązania z pewnością poczujesz się lepiej i otrzymasz zastrzyk energii, który pozwoli Ci poradzić sobie z większością spraw.

Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *