O czym powinieneś pamiętać, przy tworzeniu startup `u

startup

Marzy Ci się własny startup? Nie dziwię się, bo to często przygoda życia. Droga do własnego biznesu nie jest łatwa, ale z pewnością niezwykle fascynująca. Nawet jeśli masz wiele obaw powinieneś spróbować. Brak podjęcia próby stworzenia swojej firmy jest podobno jedną z najczęstszych rzeczy, jaką zarzucają sobie ludzie na starość, zmęczeni i wypaleni pracą w korporacjach.

Przed pojęciem decyzji o założeniu startup `u warto zadać sobie kilka ważnych pytań:

1. Dlaczego chcesz to zrobić? Jaki cel Ci przyświeca?
Jeżeli jedyną Twoją motywacją jest zarobienie pieniędzy to chyba łatwiej będzie, jeżeli po prostu znajdziesz pracę na etat. Jeśli jednak gorąco wierzysz w swoją ideę i na myśl i wprowadzeniu jej w życie przyśpiesza Ci puls to jesteś na właściwej drodze.

2. Co dokładnie chcesz zrobić?
Jaki konkretnie jest Twój pomysł? Czy potrafiłbyś go opowiedzieć obcej osobie w 2 minuty tak, żeby właściwie go zrozumiała? Czy Twoja koncepcja jest wystarczająco prosta i klarowna? Jeżeli nie potrafisz dokładnie wyjaśnić na czym polega Twoja idea, to znaczy, że wymaga jeszcze ona przemyślenia. Pamiętaj – geniusz tkwi w prostocie.

3. Czy próbujesz robić coś na czym się nie znasz?
Jeśli tak, jaki jest tego powód? Czy masz obok siebie kogoś, kto się na tym zna? Może warto byłoby jeszcze raz przeszukać swoje zasoby oraz umiejętności i spróbować je wykorzystać? Pamiętaj, że Twój pomysł na startup zmieni się jeszcze wiele razy, a Ty przez ten czas nauczysz się mnóstwa nowych rzeczy. Nie przywiązuj się zbytnio to początkowej idei. Zawsze jednak warto zaczynać od czegoś, w czym czujemy się dobrze i pewnie.

4. Jak postrzegasz swój pomysł?
Czy potrafisz myśleć i opowiadać o nim z pasją? Czy może raczej motywuje Cię jedynie wizja jak najszybszego zarobienia kasy i spędzenia reszty życia pod palmą?
Musisz pamiętać, że startup to ciągłe poszukiwanie, w trakcie którego ponosimy wiele porażek. One są niezbędne, gdyż tylko dzięki nim możemy uczyć się i rozwijać. Nie da się tego robić bez pasji.

startup
startup to ciągłe poszukiwanie

5. Czy ktoś już zrobił to co planujesz?
Jest już jakaś firma, która ma podobny pomysł do Ciebie? Nie wiesz? Obowiązkowo zrób badanie rynku – wujek google już czeka. Jeżeli są już ludzie realizujący ta samą ideę co Ty nie załamuj się. Obecnie łatwiej już spotkać jednorożca niż zupełnie pustą niszę. Nie przeszkadza to tysiącom nowych startupów pojawiać się co dzień i odnosić sukcesy. Przyjrzyj się dokładnie co robi Twoja konkurencja i pomyśl, co mógłbyś zrobić lepiej niż oni. Gdzie byłaby Twoja przewaga? Z pewnością coś wykombinujesz.

6. Czy masz swoją ekipę?
Trudno o ważniejszą rzecz w startupie niż dobry zespół. Muszą to być ludzi, którzy nadają na tych samych falach co Ty – pełni pasji, kreatywni, gotowi do uczenia się nowych rzeczy. I przede wszystkim tacy, którym możesz zaufać.

Te 6 pytań to początek bardzo długiej listy, z którą będziesz miał okazję zapoznać się w kolejnych artykułach. Startup jest eksperymentem, a w eksperymentach wszystko zaczyna się od pytań. Dobrze zadane pytanie i szczerze udzielona odpowiedź to fundament sukcesu.

Interesuje Cię tematyka biznesu i startup`ów? Sprawdź prowadzone przeze mnie seminaria online „Jak stworzyć i rozwinąć firmę w Internecie” .

Autor: Michał Szymański

foto: thenextweb.com, nibletz.com

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *