Jak zwiększyć pewność siebie – proste i skuteczne sposoby, cz.2.

Niniejszy artykuł jest dalszym ciągiem tekstu Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 1. Dzisiaj opiszę dwa ważne elementy poczucia pewności – postawa ciała oraz kontakt wzrokowy.

1.       Postawa ciała

Sposób, w jaki się poruszasz, Twój styl mówienia, Twoje niekontrolowane ruchy rękoma – to wszystko mówi o Tobie więcej niż mógłbyś przypuszczać. Działa to także na Twój umysł. Jeśli chodzisz skulony, nerwowo przebierasz palcami, rozglądasz się cały czas na boki – wtedy automatycznie dajesz znak swojemu mózgowi, że coś jest nie tak i jednocześnie tracisz pewność siebie.

Kilka prostych trików, które pomogą Ci zaprogramować w Twojej podświadomości poczucie pewności siebie:

– Trzymaj zawsze wyprostowaną postawę

Nie spuszczaj głowy w dół, czy to idąc ulicą, czy też podczas rozmowy z kimkolwiek (nie musisz wyzywająco patrzeć komuś prosto w oczy – wystarczy, jeśli obojętnie będziesz spoglądał przed siebie)

Uważaj na swoje ręce. Postaraj się, żeby były jak najmniej ruchliwe. W zależności od tego z kim rozmawiasz włóż je do kieszeni (jeżeli z kumplem), skrzyżuj je na piersi lub jedną ręką trzymaj przy podbródku (jeżeli to oficjalna rozmowa). Gdy siedzisz, najprościej jest spleść palce ze sobą i trzymać dłonie przed sobą. Postaraj się nimi nie przebierać, zminimalizuj niepotrzebne ruchy. Jeżeli wygodniejsze będą dla Ciebie inne pozycję nie wahaj się ich stosować. Ważne, żeby Twoje ręce nie były zbyt ruchliwe i nie nakręcały poczucia zdenerwowania.

Ćwiczenie: Stań przed lustrem. Wyobraź sobie, że patrzysz na obcą osobę. Pamiętając o wyżej wymienionych rzeczach przyjmij właściwą postawę. Poprowadź ze swoim odbiciem krótki dialog pilnując jednocześnie wyprostowanej postawy, podniesionej głowy oraz swoich dłoni. Następnie poćwicz siedząc. Spróbuj także poćwiczyć chód. Wyobrażaj sobie różne życiowe sytuacje, imituj je przed lustrem i ćwicz wszystkie elementy. Następnie wyjdź do ludzi, zastosuj nową wiedzę w praktyce i ciesz się pozytywną zmianą, jaka w Tobie zaszła.

2.       Kontakt wzrokowy

Ciągłe patrzenie w oczy rozmówcy to trudna sprawa. Nic jednak lepiej nie świadczy o pewności siebie, niż umiejętność utrzymywania kontaktu wzrokowego. Nie spuszczaj wzroku, nie odwracaj głowy. Postaraj się jednak, żeby Twój wzrok nie był agresywny. Najlepsza jest uprzejma obojętność.  Ludzie mogą zacząć czuć się skrępowani Twoim wzrokiem, jednak dzięki temu poczują do Ciebie szacunek. Patrzenie prosto w oczy jest także odbierane jako przejaw uczciwości i szczerości. Warto przełamać w sobie strefę komfortu i wyuczyć się tej cennej umiejętności.

Ćwiczenie: Wraz z dobrym znajomym usiądźcie naprzeciwko siebie. Zróbcie sobie małą rywalizację – kto dłużej będzie patrzył przeciwnikowi w oczy i utrzyma obojętny wyraz twarzy (roześmianie się, nerwowy tik, nawet chwilowe odwrócenie wzroku oznaczają przegraną). Postaraj się jak najmniej mrugać powiekami. Jeżeli ćwiczenie przyszło Ci łatwo zaproponuj podobną rywalizację osobie, którą znasz o wiele słabiej. Kiedy tylko poczujesz się wystarczająco przygotowany, wyjdź do ludzi i rozmawiaj z nimi pamiętając o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego.

Ćwicz wytrwale, a szybko odczujesz zmianę jaka zaszła w Twoich relacjach z innymi.

Jeżeli przyswoiłeś już przedstawioną powyżej wiedzę, przeczytaj także:

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 1.

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 3.

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 4.

Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

5 thoughts on “Jak zwiększyć pewność siebie – proste i skuteczne sposoby, cz.2.”

 1. Pingback: Gregory Smith
  1. Cześć Paweł,

   dzięki wielkie za opinie. Nie zauważyłem, że odnośnik nie działa. Teraz już jest ok.

   Daj znać co sądzisz o ostatniej części i czy przydała Ci się do czegoś 😉

   Pozdrawiam serdecznie
   Michał Szymański

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *