Jak zwiększyć pewność siebie – proste i skuteczne sposoby, cz.3.

3 część artykułów z cyklu „Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie”. Poprzednie możesz znaleźć tutaj: Jak zyskać pewność siebie 1, Jak zyskać pewność siebie 2.

1.      Sposób wysławiania.

O Twojej pewności siebie bardziej niż słowa świadczy to, co można wyczytać między wierszami. Jeżeli w trakcie swoich wypowiedzi co chwila wtrącasz „yyy” lub „no bo” to znak, że warto popracować nad swoim stylem mówienia. Płynne, mówione bez zająknięcia i bez żadnych wstawek zdania dają do zrozumienia Twojemu rozmówcy, że doskonale wiesz o czym gadasz. To automatycznie wzmaga w Tobie poczucie pewności siebie i pozwala czuć się bardziej komfortowo podczas konwersacji.

Pamiętaj też, żeby nigdy nie zasłaniać ust podczas mówienia. Inni mogą wtedy odnieść wrażenie, że nie jesteś szczery. Takie poczucie z pewnością nie pomoże Ci poczuć się pewniej.

Ćwiczenie: Poproś znajomego, z którym spędzasz dużo czasu, żeby powiedział Ci jakie wstawki i przerywniki najczęściej wkradają Ci się w mowę. Przyjmij to na chłodno i nie denerwuj się na przyjaciela, który szczerze powie Ci, że w co drugim zdaniu używasz „yyy”. Świadomość błędu pozwoli Ci nad nim pracować i bardzo szybko dokonać poprawy. Trenuj rozmowę i kontroluj swój język. Możesz poprosić dobrego znajomego, żeby zwracał Ci uwagę jeżeli w dyskusji z nim zaśmiecasz swój język. Pamiętaj – gdy często używasz „yyy” tymsamym wprost krzyczysz do innych: „Jestem taki zestresowany i niepewny!”. Warto z tym walczyć.

2.      Uśmiech

Najpotężniejsza broń w kontaktach międzyludzkich. Naturalny, niewymuszony uśmiech rozbija wszelkie lody i niesamowicie dodaje pewności siebie. Uśmiechaj się często, a szybko zobaczysz tego efekty.

Ćwiczenie: Postaw sobie za zadanie uśmiechnąć się dzisiaj do 10 osób. Może to być pani w sklepie spożywczym, koleżanka z uczelni, którą do tej pory mijałaś obojętnie czy ktokolwiek inny. Naucz uśmiechać się nawet w trudnych dla Ciebie sytuacjach. Ze zdziwieniem odkryjesz, jak wiele problemów rozwiązuje się o niebo łatwiej tylko dzięki temu, że wysiliłeś się na uśmiech.

3.      Porównywanie się

Porównywanie się jest złodziejem radości. I nie tylko. Zaniża naszą samoocenę, a tym samym naszą pewność siebie. Wbrew pozorom staranie się być lepszym od innych nie podwyższa znacząco naszej efektywności. Powoduje raczej ciągłą frustrację. Zamiast próbować być lepszym od innych staraj się być po prostu lepszym od siebie. Każdego dnia zrób coś, co chociaż w minimalnym stopniu pozwoli Ci stwierdzić „dzisiaj umiem już więcej niż wczoraj”. Osiągniesz wtedy znacznie więcej i będziesz zdecydowanie bardziej zrelaksowany.

Ćwiczenie:

Ustal sobie cel do osiągnięcia na najbliższe 2 tygodnie. Zorganizuj następnie kalendarz i każdego dnia pod wieczór zapisuj, co zrobiłeś dzisiaj żeby zrealizować swój cel. Liczy się nawet najmniejszy krok. Od tej pory staraj się porównywać się jedynie ze sobą z dnia poprzedniego. Każdy sukces będzie smakował Ci dwa razy lepiej, a Twoja samoocena oraz pewność siebie skoczą do góry.

Już wkrótce ostatnia część z cyklu o zdobywaniu pewności siebie.

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 1.

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 2.

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 4.

Autor: Michał Szymański

 

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

3 thoughts on “Jak zwiększyć pewność siebie – proste i skuteczne sposoby, cz.3.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *