Jak zwiększyć pewność siebie – proste i skuteczne sposoby, cz.1.

Pewność siebie to podstawa we współczesnym świecie. Bez niej poznawanie nowych ludzi, kariera czy spełnianie marzeń to prawdziwy horror. Na szczęście  to umiejętność, którą można łatwo wyćwiczyć. W jaki sposób? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

1.      Poznaj swoją wartość

Powodem braku pewności siebie jest niska samoocena. Pracę nad sobą powinieneś zacząć od docenienia własnej osoby. Uświadom sobie, że jesteś wyjątkową jednostką, która pomimo niepowodzeń osiągnie wszystko, co sobie postanowi. Pamiętaj, że jeśli Ty siebie nie zaczniesz doceniać – nikt Cię nie doceni.

Ćwiczenie: Chwyć za długopis i przez kilka minut wypisuj na kartce wszystkie rzeczy, dzięki którym  jesteś z siebie zadowolony. Zwróć uwagę nawet na najdrobniejsze elementy. Może znasz się na piłce nożnej? Może potrafisz zrobić świetne spaghetti? Może znasz język obcy na tyle, że potrafisz dogadać się z obcokrajowcem? Jeździsz na rowerze? Masz dobrych znajomych? To już bardzo wiele. Nawet jeśli te rzeczy wydają Ci się nieistotne pamiętaj – to i tak znacznie więcej niż ma wielu ludzi. Doceń to co masz, uznaj wartość swojej osoby, a niedługo zyskasz o wiele więcej.

2.      „Co sobie inni o mnie pomyślą?!” – właściwie to niewiele.

Najczęstszą barierą jest zastanawianie się, co pomyślą o nas inni ludzie. No właśnie, co pomyślą? Z moich doświadczeń wynika, że ludzie o wiele chętniej niż o nas myślą o sobie samych. Jeżeli więc obawiasz się zrobienia czegoś pamiętaj, że prawdopodobnie większość ludzi nawet nie zauważy Twojego ewentualnego błędu. A jeśli tak się stanie, to szybko o nim zapomną, ponieważ mają własne sprawy na głowie.

Nie zapominaj też, że inni są takimi samymi ludźmi jak Ty i także oni obawiają się Twojej oceny. Gdy zobaczą, że robisz coś, na co oni sami nie mieliby odwagi, nawet jeśli Ci nie wyjdzie, zyskasz ich szacunek.

Ćwiczenie: Wyobraź sobie czynność, której wykonania się obawiasz. Zastanów się jakie konsekwencje mogłoby mieć zrobienie tego oraz co by to dla Ciebie oznaczało. Zapewne nawet przy najbardziej ponurych scenariuszach nie zmieni się kilka rzeczy – będziesz nadal żył, będziesz nadal zdrowy i będziesz mógł spróbować jeszcze raz. Dlaczego cokolwiek innego miałoby mieć dla Ciebie znaczenie?

3.      Małymi kroczkami wychodź poza strefę komfortu

Zapewne oprócz sytuacji, w których czujesz się niepewnie są też takie, dzięki którym masz poczucie bezpieczeństwa. To dobrze, ale pamiętaj, że tylko te pierwsze są w stanie nauczyć Cię czegoś nowego. Stawiaj sobie codziennie małe wyzwania i wychodź poza swoją strefę komfortu.

Ćwiczenie: Boisz się nawiązać kontakt z nowo poznaną osobą? Małe wyzwanie na dziś – zapytaj 5 przypadkowo spotkanych na ulicy osób o godzinę. Proste? Kolejnym razem zapytaj 5 obcych ludzi o drogę (nawet jeżeli ją znasz), a gdy już Ci ją wskażą pozwól sobie na komentarz, że jesteś tutaj pierwszy raz i bardzo Ci się dane miejsce podoba. Podziękuj i odejdź. Następnego dnia spróbuj do powyższej sekwencji dodać pytanie – „ czy może mi Pan/ Pani polecić jakąś dobrą restaurację/kino/klub? Z chęcią poznałbym opinię kogoś miejscowego”. Bądź zawsze kulturalny i nigdy natarczywy. Zawsze podziękuj i idź poćwiczyć z kolejną osobą. Wkrótce ze zdziwieniem odkryjesz, że z każdą kolejną osobą rozmawiasz coraz dłużej i coraz bardziej przyjacielsko.

Ciesz się nowymi relacjami i nie przestawaj ćwiczyć. Ćwiczenie czyni prawdziwego mistrza.

Jeżeli przyswoiłeś już dobrze powyższą wiedzę przejdź do kolejnych części:

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 2.

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 3.

Skuteczne i proste sposoby zyskania pewności siebie część 4.

 Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

6 thoughts on “Jak zwiększyć pewność siebie – proste i skuteczne sposoby, cz.1.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *