Jak zwalczyć poczucie winy po niezrealizowanym celu

Wiele osób, które rozpoczyna przygodę z zarządzaniem sobą w czasie, przeżywa na początku kryzys. Ciężko jest wprowadzić w życie wszystkie istotne zasady i z dnia na dzień zmienić się w maszynę efektywnośći. Pojawia się wtedy poczucie winy, a samoocena leci na łeb na szyję.

Oto kilka powodów, dla których nie warto przejmować się początkowymi porażkami.
1. Zarządzanie czasem jest trudnym procesem, którego doskonalenie może zająć lata (mistorzowie tak naprawdę nigdy nie przestają się uczyć)
2. Masz już za sobą pierwszy krok na drodze do realizacji swoich celów – spróbowałeś. To znacznie więcej niż osiąga większość ludzi.
3. Porażka jest naturalnym etapem procesu doskonalenia się. W kulturach (np amerykańskiej) nastawionych na przedsiębiorczość  jest wręcz powodem do dumy – świadczy o tym że walczysz.
4. Wyznacznikiem sukcesu nie jest to, jak wiele uda Ci się osiągnąc, a po jak wielu porażkach uda Ci się podnieść.
5. Sukces jest iloczynem porażek, które Cię nie załamały.

Co w trudnych chwilach mogliby Ci poradzić słynni ludzie sukcesu?poczucie winy
I.    Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga. (Winston Churchill).
II.  Ponoś porażki często, abyś mógł odnieść sukces szybciej. (Tom Kelley)
III.Jeśli nie zbudujesz swojego marzenia, ktoś inny Cię zatrudni, abyś pomógł mu zbudować jego . (Tony Gaskins)
IV. Nie to, co osiągasz, ale to, co przezwyciężasz, definiuje Twoją karierę. (Carlton Fisk)
V.   Nie bądź zbyt wrażliwy i krytyczny w stosunku do swoich działań. Całe życie jest eksperymentem. (Ralph Waldo Emerson)
VI. Jeśli sądzisz, że uda Ci się tego dokonać – masz rację. Jeśli sądzisz, że Ci się nie uda- również masz rację. (Henry Ford)
VII.Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest zawsze próbowanie po prostu jeden, następny raz. (Thomas Edison)

Im większy sukces, tym więcej porażek po drodze. Nie wierzysz? Przeczytaj motywujące historie słynnych ludzi, którzy sięgnęli po marzenia.

Pamiętaj, że Twoje marzenia warte są tego, aby je zrealizować. Nie trać czasu na poczucie winy.
Powodzenia przy drugim podejściu!

Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *