Jak znaleźć pomysł na biznes – 4 niezawodne sposoby

Bycie samemu sobie szefem to kusząca perspektywa dla wielu z nas. Niezależność, elastyczny czas pracy i świadomość tworzenia czegoś własnego wydają się niezbędnymi elementami dla jednostek z silną potrzebą autonomii. Jeśli idzie za tym jeszcze sukces finansowy i pasja – mamy przepis na zawodowe spełnienie i prostą drogę do szczęścia.

Być może właśnie w tym momencie odzywa się głos w Twojej głowie: „No dobrze, wszystko pięknie. Tylko jak ja mam rozkręcić własną firmę, skoro nawet nie mam na nią pomysłu? Jak znaleźć ten pomysł na biznes ?”. Już śpieszę z odpowiedzią i podsuwam Ci 4 niezawodne sposoby znalezienia pomysłu na swoją przyszłą firmę.

Pomysł na biznes nr 1. – przyglądaj się problemom i potrzebom

Biznes to tak naprawdę rozwiązywanie problemów innych ludzi i zaspokajanie ich potrzeb. Rozejrzyj się wokół siebie i zobacz, jak wiele trudności z różnymi sprawami mają wszyscy dookoła. Wielu z nich jest gotowa zapłacić, byle tylko ktoś zajął się ich problemami. Może na przykład Ty? Idąc ulicą bądź uważnym obserwatorem. Gdy tylko zobaczysz czyjś problem, zastanów się, jak mógłbyś go rozwiązać oraz na nim zarobić. Zapisz go na kartce i spróbuj wymyślić jak najwięcej sposobów (nawet absurdalnych – takie często odnoszą spektakularne sukcesy) zbudowania firmy na tym problemie.

Pytaj znajomych, czego im brakuje oraz co by im ułatwiło życie. Być może wielu z nich z chęcią wieczorami posiedziałoby w pubie, a akurat żadnego nie ma w pobliżu? Być może wielu z nich ma problem, ze znalezieniem nauczyciela do korepetycji z angielskiego dla swojego dziecka? Pamiętaj, Ty nie musisz być ekspertem w dziedzinie, którą zajmuje się Twoja firma. Nie musisz być korepetytorem języka obcego, wystarczy, że takiego znajdziesz oraz poszukasz mu ucznia, a następnie weźmiesz od tego prowizję. Bycie pośrednikiem może być szalenie dochodowym interesem.

Pomysł na biznes nr 2. – pasja i zainteresowania

Wykorzystanie własnych pasji i zainteresowań to najprzyjemniejszy sposób rozkręcania biznesu. Masz świra na punkcie rowerów? Spędzasz całe noce grając w gry komputerowe? Jesteś zapalonym podróżnikiem? Gratuluję, przed Tobą prosta droga zarabiania na tym, co lubisz. Dzięki swojej pasji jesteś ekspertem w danej dziedzinie i znasz dobrze problemy i potrzeby ludzi takich jak Ty. Zastanów się (kartka i długopis w dłoń! ), co możesz zrobić, aby ułatwić podobnym do Ciebie pasjonatom realizowanie ich zainteresowań. Nie wahaj się pytać ich, czego im brakuje i co by im się przydało. W tym kryją się pieniądze.

pomysł na biznes
pomysł na biznes

Pomysł na biznes nr 3. – sprzedawaj swoje umiejętności

Nie trzeba kierować się pasją, aby móc zarobić wykorzystując swoje zasoby. Pamiętaj o ważnej zasadzie – jeśli robisz coś dobrze, to nie rób tego za darmo. Być może amatorsko montujesz filmy lub bawisz się photoshopem? Może potrafisz zrobić niesamowity make-up i znasz się na kosmetycznych zabiegach? Może masz genialne podejście do dzieci i rodzina chętnie zostawia Ci pociechy pod opieką? Świetnie, nie wahaj się pomagać innym. Na początku możesz nawet nie brać za to pieniędzy, ale postaw sobie za sprawę honoru wziąć chociaż rekomendacje. Poproś znajomych, którzy są zadowoleni z Twojej pomocy o przysługę – niech opowiadają innym o Twoich zdolnościach. Weź od nich krótkie referencje pisemne z ich własnoręcznym podpisem. Później takie pochwały możesz umieścić na swojej stronie internetowej i od razu zyskasz na powadze. Na początku po prostu rób swoje najlepiej jak potrafisz oraz zadbaj o polecanie Twojej osoby – pieniądze przyjdą same, zaufaj mi.

Pomysł na biznes nr 4. – ulepszaj pomysły innych

Nie musisz silić się na oryginalność, skoro wystarczy robić lepiej rzeczy, które już sprzedają inni. Pamiętaj, nie ma firmy idealnej. Zawsze można coś poprawić i sprzedać za taką samą cenę. W takiej sytuacji wiadomo, że klient wybierze Twoją ofertę.

Gdy będziesz korzystał z usług jakiejś firmy zastanów się, czy jest coś co mógłbyś zrobić lepiej niż ona. Popytaj ludzi, czy Twój pomysł im się podoba i czy gdyby mieli okazję z niego skorzystać, to by za niego zapłacili. Nie twórz rzeczy od nowa, skoro po prostu możesz dostawić kolejny klocek do wieży, którą zbudował już ktoś wcześniej.

Nie utrudniaj sobie życia i staraj się ułatwić je innym. Wtedy z pewnością nie będzie brakować Ci pieniędzy.

Pamiętaj, że tak naprawdę każdy z nas jest przedsiębiorcą przeznaczonym do kierowania własnym życiem według naszych upodobań. Własna firma może pozwolić Ci zrealizować swoje marzenia oraz idealny dla Ciebie styl życia. Spróbuj, a nie pożałujesz. Jestem pewien, że wykorzystując powyższe metody szybko znajdziesz swój pomysł na biznes

Jeśli jesteś zainteresowany rozkręceniem swojego biznesu sprawdź prowadzone przeze mnie seminaria online „Jak stworzyć i rozwinąć firmę w Internecie” .

 Autor: Michał Szymański

foto: ronntorossian.com

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

6 thoughts on “Jak znaleźć pomysł na biznes – 4 niezawodne sposoby”

  1. Zaciekawiło mnie to czwarte spojrzenie na biznes. Może warto by się tym zająć i udoskonalać firmy. Praca bez końca, czyli i zysk bez końca 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *