Poznaj siłę nawyku i dowiedz się, dlaczego najsłynniejsi ludzie sukcesu kochali rutynę

Rutyna zazwyczaj kojarzy nam się wyjątkowo negatywnie. Oznacza nudę, wypalenie, nierzadko stany depresyjne. Czy człowieka naprawdę wykańcza zbyt długie poświęcanie się w wykonywaniu jednej rzeczy? Tak – o ile ta rzecz nie ma swojego uzasadnienia w naszych marzeniach. Gdy trudnimy się pracą nad sprawami, które nie pobudzają naszej wyobraźni i nie motywują nas do działania, wypalamy się szybciej niż urodzinowa świeczka. Jednak nie musi tak być. Rutyna może być najlepszym sposobem na osiągnięcie postawionych sobie celów. W jaki sposób? Odpowiedź zawarłem poniżej.

Immanuel Kant, Thomas Edison, czy Isaac Newton słynęli ze swojego specyficznego trybu życia. Mówi się, że mieli zaplanowaną każdą minutę swojego dnia. W Królewcu (miejscu zamieszkania Kanta) miejscowi podobno nastawiali zegarki widząc spacerującego po ogrodzie Kanta, gdyż robił to zawsze o tej samej porze (z podobno przerażająco co do sekundy punktualnością). Każdy ich dzień miał dokładnie identyczny plan. Czy dosięgła ich rutyna i wypalenie zawodowe? Wręcz przeciwnie, z roku na rok mieli w sobie coraz więcej pasji o dokonywali coraz wspanialszych odkryć. Dlaczego?

Wymienione wyżej osobistości postawiły przed sobą jasno określone cele. Mieli marzenia, w które mocno wierzyli i które dawały im niesamowitą siłę. Ich realizacji podporządkowali całe swoje życie. Dzięki narzuceniu sobie tak sztywnych ram czasowych wyrobili w sobie nadzwyczaj silne nawyki. Pozwoliło im to zwalczyć prokrastynację (uporczywe odwlekanie rzeczy na później) i nie dawali sobie nawet szansy robienia jakichkolwiek wymówek. Po pewnym czasie ich nawyk pracowania nad swoimi marzeniami był tak silny, jak biologiczna potrzeba jedzenia czy spania. Te osoby po prostu same siebie skazały na sukces i przejście do historii.

Gdy przyjrzymy się biografiom współczesnych ludzi sukcesu dostrzeżemy podobne cechu. Steve Jobs, Stephen King, Henry Ford – wszystkie te postacie żyły codzienną rutyną podporządkowaną realizacji postawionych sobie celów.

Jak możesz wykorzystać tą wiedzę? Bardzo prosto – podążaj śladami najlepszych.

Najpierw potrzebujesz ekscytującego celu – marzenia, do którego będziesz mógł dążyć. Polecam Ci przeczytanie artykułu Kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na zmotywowanie się do działania.

Następnie postaw przed sobą kartkę z zapisanym swoim tygodniowym planem zajęć / obowiązków / pracy / czasu wolnego i podporządkuj go tak, aby jak najlepiej pomagał Ci realizować Twój cel. Postaraj się ująć w nim jak najwięcej regularności. Wyznacz sobie stałe pory na swój wolny czas, który możesz wykorzystać jak tylko chcesz. Najważniejsze jednak, aby te elementy Twojego harmonogramu, które odpowiadają za Twoje marzenie były niezmienne i trwałe jak skała. Tak zorganizuj sobie życie, aby nic nie przeszkodziło Ci w pracy nad swoim najważniejszym celem.

Żeby daną czynność przekształcić w trwały nawyk (czyli taki, który będziemy wykonywali z automatu i zabranie się za niego nie sprawiało nam żadnych trudności) trzeba ją powtórzyć 30 razy.

Jestem przekonany, że Twoje marzenia są warte tych 30 prób.

Trzymam kciuki. Podziel się w komentarzach swoją opinią.

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

1 thought on “Poznaj siłę nawyku i dowiedz się, dlaczego najsłynniejsi ludzie sukcesu kochali rutynę”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *