Studiuj na europejskim Manhattanie

Dlaczego warto studiować we Frankfurcie? To przede wszystkim jeden z najsilniejszych ekonomicznie obszarów świata, gdzie problem bezrobocia jest znikomy, a płace są najwyższe w całych Niemczech. Renomowane uczelnie oferują bogatą ofertę kształcenia dla zagranicznych studentów na licznych, prestiżowych kierunkach. Co najważniejsze, wszystkie szkoły zorientowane są na praktyczne nauczanie i przygotowanie absolwentów do potrzeb rynku pracy. Studiuje się najczęściej w systemie dualnym – połowa zajęć realizowana jest na uczelni, a drugą połowę student spędza pracując w zawodzie, jednocześnie otrzymując za to atrakcyjne wynagrodzenie. Prawdziwe marzenie polskiego studenta.

Wiele osób nie wierzy, że poza imponującymi drapaczami chmur we Frankfurcie istnieje studenckie życie. Jednak najważniejsze centrum finansowe Europy ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko oferty bankowe. To międzynarodowa i wielokulturowa metropolia, która daje nieograniczone możliwości dla młodych ludzi.

frankfurt

Frankfurt w skrócie:

Frankfurt jest jednym z niewielu europejskich miast z panoramą w prawdziwie amerykańskim stylu. Większość z frankfurckich wieżowców powstało w wyniku pełnienia roli finansowej stolicy Niemiec. Znajduje się tutaj ponad 300 banków z Europejskim Bankiem Centralnym na czele oraz około 150 zagranicznych instytucji finansowych. Frankfurcka giełda, zaraz po Nowym Yorku, wykonuje najwięcej na świecie obrotów papierami wartościowymi. Ogromna siła ekonomiczna tego miasta pozwala jego mieszkańcom wybierać pracę według swoich kompetencji i zainteresowań spośród imponującej oferty.

Frankfurt jest miastem niezwykle dynamicznym. Natężenie ruchu jest tutaj największe w Niemczech, a lotnisko oraz dworzec kolejowy znajdują się wśród najbardziej ruchliwych na świecie. Biorąc jeszcze pod uwagę okrążającą go autostradę ma się wrażenie, że Frankfurt żyje z niewiarygodną wręcz prędkością. Międzynarodowi mieszkańcy dodają miastu atmosfery kosmopolitycznej, dynamicznej metropolii. Jedna trzecia zamieszkałych tutaj osób pochodzi spoza Niemiec.

Poza dżunglą ze szkła i stali, wyszukanymi klubami i barami sushi Frankfurt posiada także swoją drugą stronę, która zapewnia mieszkańcom wysoką jakość życia. W ciągu ostatnich dziesięciu lat miasto zrewitalizowało wybrzeże Menu, dzięki czemu Frankfurtczycy mogą cieszyć się długą na 7 kilometrów zieloną przestrzenią wzdłuż rzeki – prawdziwym rajem dla spacerowiczów i biegaczy. Nie jest to jedyne zielone miejsce we Frankfurcie gdzie można cieszyć się kawałkiem natury. Miasto dysponuje imponującą liczbą ponad 8000 hektarami parków oraz lasów.

Rzut oka na frankfurckie uczelnie wyższe

Johann Wolfgang Goethe – Universität

Założony w 1914 roku zalicza się do wiodących ośrodków badawczych w Niemczech. Dzisiaj, na 16 specjalnościach studiuje studiuje tutaj ponad 39 000 młodych ludzi. Szczególnie renomowany jest tutejszy program studiów dla kierunków prawa, historii, gospodarki oraz nauk biologicznych. Międzynarodowe uznanie posiada tutejszy Instytut Nauk Społecznych. Na uniwersytecie Goethego powstała także tak zwana Frankfurcka Szkoła czyli jeden z najważniejszych prądów filozofii i socjologii w XX wieku.

Wyższa szkoła zawodowa we Frankfurcie nad Menem.

Uczelnia oferuje szeroki wachlarz kierunków, od architektury i studiów inżynierskich, po pracę socjalną. 10 000 studentów z ponad 100 krajów korzystają z praktycznego nauczania i wiedzy wykładowców, mających bogate doświadczenia zawodowe.

Uczelnia utrzymuje ścisłe kontakty pomiędzy różnymi przedsiębiorstwami, dzięki czemu już podczas studiów studenci otrzymują liczne możliwości pracy. Dodatkowo możliwy jest udział w różnorodnych, międzynarodowych programach studenckich.

Städelschule

Tą międzynarodową szkołę artystyczną w 1817 roku założył frankfurcki kupiec Johann Friedrich Staedel. Także dzisiaj akademia jest mocno zorientowaną międzynarodowo instytucją. Około 40% studiujących pochodzi z zagranicy. Oprócz szkoły wyższej Städelschule posiada także swoje własne muzeum oraz przestrzeń wystawową. Szczególnie warta podkreślenia jest niezwykle korzystna proporcja profesorów wobec studiujących, która wynosi 150:10 .

Hochschule für Musik und Darstellende Kunst.

Na tej uczelni około 400 wykładowców naucza zaledwie 900 studentów. Dzięki tej niezwykle korzystnej proporcji atmosfera na akademii jest intymna, a jednocześnie niezwykle żywa. Stworzono tutaj idealne warunki, a żeby studiujący mogli swoje umiejętności z zakresu muzyki, teatru i tańca doprowadzić do perfekcji.

Studia w Niemczech to jedna z najlepszych opcji dla młodych ludzi w Polsce. Największa europejska gospodarka opiera się kolejnym falom kryzysu i nieustannie się rozwija, a bezrobocie młodych osiągnęło poziom tak niski, że cała Unia Europejska spogląda z zazdrością.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach w Niemczech przeczytaj koniecznie artykuł http://biznesflow.pl/studiuj-w-niemczech/ .

 Przydatne linki:

The city’s website 
Tourist Office 
Student Union Frankfurt 
prinz.defrankfurt-interaktivinside-city.de – życie nocne we Frankfurcie.

Źródło informacji: https://www.study-in.de/de/leben/kultur-reisen/staedte-info/–11829

 Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

2 thoughts on “Studiuj na europejskim Manhattanie”

  1. a konieczne jest znanie j. niemieckiego czy możliwe są np studia po angielsku w Niemczech? Frankfurt jest przepiękny, przejeżdżałam przez to miasto jadąc do Francji i od razu zauważyłam, że mogłabym tam spędzić resztę życia, mimo że nie przepadam za tym krajem 😀

  2. Cassie,
    jest wiele kierunków w Niemczech prowadzonych po angielsku. Niemieckie uczelnie są bardzo przyjaźnie nastawione do zagranicznego studenta, z pewnością znajdziesz coś dla siebie 🙂
    A Frankfurt przepiękny bez dwóch zdań!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *