Sztuka pomagania – relacja uczestniczki z projektu w Warszawie

pasja podróże

Przyjaźń, jedność, niesienie pomocy poprzez taniec. Tym charakteryzuje się projekt Hip Hop One Love, tworzony przez ludzi z ogromną pasją i zapałem do zmieniania świata na lepsze, zaczynając od własnego podwórka.

Sztuka pomagania

Druga edycja projektu minęła szybko, jak zwykle za szybko. Miała miejsce w Warszawie, w dniach 2 – 12 sierpnia 2013. Była kontynuacją One Love – International Bboy Dream z 2010 roku. Brały w niej udział grupy B-Boys i B-Girls z Hiszpanii, Włoch oraz Polski.

W ciągu dziesięciu dni trwania projektu zrobiliśmy wspólnie wiele dobrych rzeczy. Nie bez przyczyny nazywa się on One Love – The Art of Helping. Kultura Hip Hop od samego początku sprawia, że ludzie czują się lepiej, uśmiechają się, są radośni, nawet w trudnej sytuacji życiowej. Dlatego głównym celem, jaki sobie postawiliśmy była pomoc w wielu znaczeniach tego słowa. Zaczęliśmy od samych siebie. Wiedziałam już wcześniej, że tancerze to pełne dobrej energii osoby, mimo to ich otwartość i chęć współpracy zaskoczyły mnie bardziej niż się spodziewałam. Na każdym treningu uczyliśmy się nawzajem nowych ruchów lub doskonaliliśmy te, które już znaliśmy. To było COŚ wielkiego. Dzięki temu wróciłam do domu ze sporą ilością świeżych pomysłów, które sprawiły, że mój styl stał się jeszcze lepszy. Przez cztery dni odbywały się również warsztaty taneczne. W poniedziałek, wtorek i środę dzieci ze Skierniewic z zaprzyjaźnionego zespołu „Obsesja” uczyły się Breakingu i Poppingu od naszych uczestników. Znakomicie odnalazły się one w tej sytuacji – potwierdziły to uśmiechy na buziach młodych tancerek. W piątek natomiast odbył się pokaz i warsztaty w Centrum Aktywności Lokalnej dla chłopców i dziewcząt, znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej. Taniec z nimi jest jak podziękowanie za Bboying. Każdy człowiek związany z Hip Hopem wie, że tę kulturę stworzyły właśnie takie dzieciaki z biednych dzielnic, z różnymi problemami.

Nie zapomnieliśmy jednak o innych, o tych starszych, którzy także pragną radości w sercach. W czwartek został zorganizowany wspaniały występ w Domu Pomocy Społecznej w Warszawie. Najpierw my zatańczyliśmy dla mieszkańców, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. Dyrektor ośrodka powiedziała, że przywieźliśmy ze sobą dużo słońca i dostarczyliśmy wszystkim wiele uśmiechu. Następnie oni zaśpiewali dla nas dwie piosenki. Byliśmy pod wielkim wrażeniem talentu zespołu. Jak widać, pomoc była wszechobecna na naszym projekcie.

Buenos Dias! Buongiorno! Cześć!

Czas spędzony w Warszawie był pełnym emocji tygodniem. Na wyjeździe poznałam wielu ciekawych, nieco szalonych ludzi. Ten klimat jest niezapomniany. Oprócz świetnych treningów, we wspomnieniach mam wspaniałe wspólne wieczory, inspirujące dyskusje, narodowe kolacje, przygotowane z humorem prezentacje krajów i wzajemną naukę rodzimych języków. Oczywiście, że zdarzały się potknięcia, ale dzięki nim w przyszłości unikniemy podobnych sytuacji. Rodzina One Love dała mi ogrom motywacji, dzięki niej zrozumiałam, jak ważny jest dla mnie Breaking. Przeżyłam kolejną cudowną przygodę i czekam na One Love – Each One Teach One 2014, ponieważ jedna miłość nigdy się nie kończy.

Autor: Marta Szymańska

1 thought on “Sztuka pomagania – relacja uczestniczki z projektu w Warszawie”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *