Czy cele, które sobie stawiasz są S.M.A.R.T. ?

Umiejętne określenie własnych celów jest podstawą zarządzania sobą w czasie. Bez tego nie mamy szans na produktywność i efektywność. Powinna to być pierwsza czynność, na drodze do realizacji Twoich planów i marzeń.
Pomoże Ci w tym zadaniu sprytna technika o nazwie S.M.A.R.T.

Jest to akronim od słów Simple, Measurable, Achievable, Relevant, Timely defined.smart

Na czym dokładnie polega?

Każdy sformułowany przez Ciebie cel musi być:

Prosty
Cel nie powinien pozostawiać pola do dwuznaczności i niejasności. Musisz bardzo konkretnie wiedzieć, co chcesz osiągnąć i mieć możliwość zweryfikować, czy faktycznie tego dokonałeś.

Mierzalny
Musisz móc łatwo określić, czy udało Ci się osiągnąć to, co zamierzałeś. Często zadowalamy się mizernymi, aczkolwiek dobrze wyglądającymi efektami np. bardzo dużo czasu poświęciłeś na naukę ale i tak dostałeś 3 – to znaczy, że coś poszło nie tak. Nie było przecież Twoim celem dużo się uczyć, a dostać dobrą ocenę. Zadowalasz się jednak zrealizowaniem celu “dużo się uczyć”, bo dzięki temu zyskujesz aprobatę otoczenia. Co jednak konkretnie kryje się za terminem “dużo się uczyć” oraz jakie to przynosi efekty – lepiej żeby nikt nie pytał.

Osiągalny
Cel musi być realistyczny. Bądź ambitny, ale nie wierz w bajki.
Przykład: Chcesz mieć własny biznes? Postaw sobie cel, że w ciągu pół roku przygotujesz ofertę, produkt i zarejestrujesz działalność gospodarczą. Nie stawiaj sobie celu “stworzyć drugiego Facebooka”. Szkoda czasu.

Istotny
Cel musi być zgodny z Twoimi aspiracjami i marzeniami. Powinien pomóc Ci je zrealizować, a jego waga zależy od tego, jak wielki krok w ich stronę możesz dzięki niemu zrobić.SMART

Przykład: Marzysz, żeby mieć piękne i zdrowe ciało. Nic nie pomoże Ci, jeśli postanowisz, że wieczorem pójdziesz do galerii handlowej wybrać nowe ciuchy, w których będziesz ładniej wyglądała. To nie jest żaden krok naprzód w stronę atrakcyjnej figury, chociaż może pozwolić Ci przez chwilę poczuć się dobrze, bo przecież “wyglądam atrakcyjnie w nowych ciuchach”.

Nie będzie też rozwiązaniem kupienie nowego specyfiku na odchudzanie. Żeby zrealizować Twoje marzenie Twój cel musi brzmieć: Przez 6 miesięcy chodzę na siłownie 3 razy w tygodniu, bez żadnych wymówek.

Określony w czasie
Musisz określić ramy czasowe na realizację celu. Jeśli pozostawisz swój cel bez ustalonego terminu, jego realizacja straszliwie rozciągnie się czasie. W takiej sytuacji najprawdopodobniej albo w ogóle zrezygnujesz ze swojego planu, albo jego efekty będą mizerne.

Jaki cel nie jest S.M.A.R.T. ?
Przykład: nauczyć się angielskiego
Tak sformułowany cl to wręcz wymarzona sytuacja, do robienia sobie wymówek i zadowalania się byle jakimi efektami.

Ten cel powinien brzmieć tak:
Przez 4 miesiące ( od 1 lutego do 31 maja) codziennie przez godzinę uczę się języka angielskiego – każdego dnia wykonuję jedną z tych rzeczy: czytam książkę po angielsku / słucham brytyjskiego radia / rozmawiam ze znajomym z Anglii po angielsku / rozwiązuję zadania z mojej książki / piszę bloga po angielsku.

Pamiętaj, że cele ustalane według metody S.M.A.R.T. muszą być przede wszystkim dla Ciebie ekscytujące . Będą takie tylko wtedy, gdy odniosą się do Twoich marzeń.

Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

1 thought on “Czy cele, które sobie stawiasz są S.M.A.R.T. ?”

  1. Pingback: - zarzadzaniezasl1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *