Zasada Pareto – czyli dlaczego jedynie 20% robionych przez Ciebie rzeczy jest ważna.

Zasada Pareto, zwana także zasadą 20/80, ma wielkie znaczenie dla ludzi sukcesu. Jest niezwykle istotna zwłaszcza dla osób posiadających własne biznesy, gdyż pomaga im zaoszczędzić ogromną ilość czasu i zasobów. Przy właściwym podejściu może ją jednak zastosować każdy człowiek.

Głosi ona, że 20% badanych obiektów związanych jest z 80% pewnych zasobów. Po ludzku: zaledwie mała część wykonywanej przez Ciebie pracy odpowiada za większą część korzyści, jakie otrzymujesz.

Tim Ferriss, autor „4 godzinnego tygodnia pracy” opisuje to świetnie na swoim przykładzie:
– Gdy rozkręcałem swoją firmę  z obłędną wręcz troską dbałem o każdego klienta. Wyczerpująco odpowiadałem nawet na najgłupsze pytania wszystkich zainteresowanych moim produktem. Jednak tylko część z nich miała swój finał w transakcji, ale taki już urok biznesu.
Miałem sporo klientów i każdemu poświęcałem mnóstwo uwagi. Wielu z nich miała postawę niezwykle roszczeniową i ciągle zawracali mi tyłek, pomimo, że zyski przynosili mi minimalne. Wszyscy jednak mówili, że klient jest królem, tak więc nie pyskowałem. Do czasu, aż dowiedziałem się o odkrytej przez włoskiego socjologa zasadzie 20/80, która otworzyła mi oczy. Przemyślawszy dokładnie sprawę uświadomiłem sobie, iż faktycznie kilku moich najlepszych klientów generuje większość zysków w mojej firmie (20% przynosi 80% korzyści). Pozostali klienci to liczne płotki, którym poświęcam mnóstwo czasu, a pieniędzy z mam z tego niewiele (80% czasu poświęcam na klientów, którzy przynoszą mi zaledwie 20% zysków).

zasada paretoCo zrobiłem? Zrezygnowałem ze współpracy z upierdliwymi klientami, którzy marnowali mój czas nie przynosząc mi należytych zysków. Skupiłem się natomiast na zadowoleniu tej garstki klientów, która dawała mi największe zyski. To był strzał w dziesiątkę. Nie tylko zyskałem ogromną ilość wolnego czasu, ale też zwielokrotniłem dochody mojej firmy.
Nie masz się co zastanawiać – od razu skorzystaj z zasady Pareto w swoim życiu. Nie jest ważne, czy chodzi o własny biznes, pracę w korporacji czy życie osobiste. Eliminuj te sprawy, które zabierają większość Twojego, a dają Ci niewiele dobrego. Skup się na tych kilku dających Ci maksimum korzyści.

Autor: Michał Szymański

Author: Michał Szymański

Specjalista od social media, bloger, fascynat startup`ów i nowych technologii. Twórca portalu BiznesFlow.pl. Autor licznych artykułów z tematyki produktywności, efektywnej nauki, biznesu internetowego. Prezes stowarzyszenia Tea Club wspierającemu młodych ludzi w rozwoju zawodowym na arenie międzynarodowej. Prywatnie pasjonat tańca "breaking" (breakdance), tańczący nieprzerwanie od 11 lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *